Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi


Tüp Mide (Sleeve Gastrectomy)

Tüm dünyada en sık yapılan obezite ameliyatıdır. Kapalı (Laparoskopik) yöntemle yapılır.

Mide uzunlamasına kesilerek küçültülür. Sindirim sisteminin bütünlüğü doğal halini korur. İştah azalır. Ameliyat 45 dakika-1 saat sürer. Hastanede yatış süresi 2 gündür. Kaçak ve kanama olabilir, bu riskler %1 den azdır. Kilo kaybındaki başarı (kilo fazlasının kaybı) ortalama % 69 dur. Tip 2 Diyabet, Hipertansiyon ve Uyku apnesi gibi obezite ile ilişkili sorunlar büyük ölçüde düzelir. Ölüm riski % 0-0.1 arasındadır.

KAYNAK: Obesity Surgery 2020Mide Bypass'ı

Mide üst kısmında 6-7 cm’ lik küçük bir bölüm oluşturulur. İnce bağırsak ile yeni oluşturulan mide ve ince bağırsak ile ince bağırsak arasında ağızlaştırma yapılır. Ameliyat laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılır. Ameliyat süresi 1-3 saat arasında değişir. Ameliyattan sonra 2-3 saat ayılma odasında beklendikten sonra servise geçilir. Hastanede yatış süresi ortalama 3 gündür. Kanama, kaçak ve pulmoner emboli riskleri vardır (% 4). Ölüm riski % 0.1 dir.

Fazla kilonun kaybı ortalama % 70 tir. T2Diabetli kişilerde düzelme oranı % 60-80 dir. D vit. ni, ve Ca, anemi gelişirse ilaç kullanmak gerekir.

KAYNAK: Obesity Surgery 2020


Şişmanlığın en Etkin ve Kalıcı Tedavisi

Aşırı şişmanlık vücudu tepeden tırnağa etkileyen ciddi bir hastalıktır. Kilogram olarak vücut ağırlığını metre olarak boyun karesine böldüğümüzde çıkan rakambeden kile indeksi olup kilo durumumuzu gösterir (BKİ: Kg/m2). BKİ’ i 40 ve üstünde ise aşırı kiloluyuz demektir.

   Aşırı şişmanlığın neden olabileceği sağlık problemleri :

 1. Diabet (şeker hastalığı)
 2. Hipertansiyon
 3. Hiperkolesterolemi (Kan yağ düzeylerinin yükselmesi)
 4. Safra kesesi ve safra yollarında taş oluşması
 5. Karın duvarı, kasık ve göbek fıtıkları
 6. İdrar kaçırma
 7. Reflü hastalığı ( Asitli mide içeriğinin yemek borusuna kaçarak oluşturduğu tahribat)
 8. Toplar damarlarda kanın pıhtılaşması, bacak ülserleri
 9. Böbrek yetmezliği, beyin tümörü
 10. Uykuda soluğun durması nöbetleri, solunum yetmezliği
 11. Koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği
 12. Kadınlarda meme kanseri, kısırlık, adet görememe, aşırı adet görme, aşırı kıllanma, endometrium kanseri
 13. Kadınlarda ve erkeklerde cinsel işlev bozuklukları
 14. Kalın bağırsak, böbrek, prostat kanseri
 15.  Yaraların geç iyileşmesi
 16. Psikolojik sorunlar, iş görememezlik
 17. Sırt, bel, kaça, diz ve ayak eklemlerinde harabiyet
 18. Bakıma muhtaç hale gelme 

Obezite ameliyaları hangi amaçla ve kimlere yapılır ?

Aşırı şişmanlik ciddi bir hastalık olup en etkin tedavisi ameliyattır. Beden kitle indeksi (BKİ) 35 Kg/m2’ nin üzerinde (160 cm boyunda 90 Kg) ve şişmanlığın neden olduğu bir sağlık problemi olanlara veya sağlık problemi oluşmamış ise BKİ’ i 40 Kg/m2 ‘ ve üstünde olanlarda ( 160 cm boyunda en az 103 Kg) uygulanır. Ameliyat kararı vemek için ayrıca kişinin en az 5 yıldır aşırı kilolu olması ve ameliyat dışı yöntemleri (Diet, egzersiz v.b.) denemiş olması ve 18-65 yaşları arasında olması gerekir. Özel durumlarda 9 yaş-80 yaş aralığındakilere de yapılabilir).

 Ameliyat kararı nasıl veriliyor ?  Prosedür nasıl işliyor ?

Diyet ve egzersiz birlikte ve ısrarlı bir şekilde ilk yapılması gerekendir. Kişi normal kilolu veya şişman olsun egzersiz mutlaka hergün en az 45 dk. yapılmalı, yaşamın bir parçası olarak düşünülmelidir. Şişmanlarında zayıflamak için mutlaka diyet ve egzersizi denemiş olmalarını istiyoruz. Bazı kişilerin sağlık sorunlarından dolayı spor yapmaları mümkün olmayabilir. Örneğin yürümesini engelleyecek şekilde eklem problemi olan veya 160 cm boyunaki 150 Kg. ağırlığındaki bir kişiden egzersiz yapmış olma şartını isteyemezsiniz. Ancak bu kişilerde ameliyat kararını vermeden önce mutlaka kişiye özel diyet programları uygulanmalıdır. Diyet ve egzersiz dışında ülkemizde de mevcut olan zayıflatma ilaçlarının bir endokrinoloji uzmanının kontrolünde kesinlikle 6 aydan daha fazla olmamak üzere kullanılmasını öneriyoruz. Bütün bu saydıklarımın dışında ameliyat kararının verilmesinde cerrahi dışı tüm yöntemlerin ısrarcı bir şekilde ve kontrol altında denenmiş olması gerekir. Tüm bu çabalara karşın en az 5 yıldır aşırı şişmanlıkla başı dertte olalar ameliyat için adaydırlar.

Ameliyat kararı verildiğinde ameliyat öncesi tetkikler yapılır. Tetkik sonuçları ameliyat için bir risk oluşturmuyorsa, kişi konseye girer; konsey: endokrinoloji veya dahiliye uzmanı, anestezi uzmanı, psikiyatri uzmanı, genel cerrahi (Bariatrik cerrahi sertifikalı)uzmanı, diyetisyen, hemşire den oluşur.Ameliyat kararını konsey verir ve ameliyat gerçekleştirilir.

 Ameliyat yöntemleri nelerdir ?

Mide kelepçesi (Ayarlanabilir mide bandı)

Silikondan yapılmış, sonradan gerektiğinde ayarlanabilen bir bant (kelepçe) midenin üst kısmı etrafına laparoskopik (kapalı) yöntemle yerleştirilir. Mide küçük bir fincan (15 ml.) büyüklüğündedir. Bantın iç kısmı çepeçevre ince bir balon şeklindedir. Ayar kısmı cilt altına yerleştirilir. Bu kısım ile bantın iç tarafındaki balon kısmı arasında ince tüp bağlantı vardır. Gerektiğinde ameliyattan sonra ciltten yapılan küçük bir iğne ile bantın açıklığı daraltılır veya genişletilir.

Yöntemin etkinliği alınan gıdaların miktarının kısıtlanması ile sağlanır. Kişi yaklaşık toplam bir yumurta büyüklüğünde gıda aldığında dolgunluk hissi olşur. Yemeği sonlandırır.

Hasta ameliyat günü akşamı veya bir gün sonra taburcu edilir. 6 saat sonra ağızdan beslenme başlanır. Bu yöntemle her ay ortalama 7-8 kg zayıflanır.

 Tüp mide

Laparoskopik (kapalı) yöntemle midenin yaklaşık %90 lık kısmı kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Kalan mide küçük bir çay bardağı (30 ml) kadar kalır. Yeni oluşturlan mide yemek borusunun devamı olarak ince bir tüp şeklinde olduğu için tüp mide olarak isimlendirilir. Sonradan ayar gerekmez. Ameliyattan sonra 1 veya 2. günü hasta taburcu edilir. 12 saat sonra ağızdan beslenme başlanır. Bu yöntemle her ay ortalama 10 kg zayıflanır.  

Mide By-pass’ ı

Mide üst kısmından kesilerek küçültülür. Yeni oluşturulan mide ile ince barsak arasında bir ağızlaştırma yapılır. Böylece hem alınan gıda miktarı azaltılmış, hemde emilim kısmen azaltılmış olur. Bu ameliyatan sonra aylık kilo kaybı ortalama 8-10 kg dır. Hastanede yatış süresi ortalama 2-3 gündür. Yaşam boyu vitamin, kalsiyum ve gerektiğinde demir ilaçları kullanmak gerekir. Ameliyatan sonra belli aralıklarla takip ve tetkik gerekir.

KAYNAK: Obesity Surgery 2020, Prof. Dr. Güner Öğünç


Obezite Ameliyatımı Kime Yaptırmalıyım ?

Obezite ameliyatını yapacak cerrahın özellikleri ve ameliyatın yapılacağı hastane şartları başarılı bir sonuç için büyük önem taşır.

Başarılı cerrah aşağıdaki özellikleri taşır:

 1. Sindirim sistemi cerrahisi eğitimi almış ve bu konuda deneyimli olmalı
 2. Obezite cerrahisi konusunda aldığı eğitimi başarı ile tamamlamış olmalı
 3. Hastalarının kayıtlarını ve sonuçları düzenli kaydetmeli
 4. Ameliyat ettiği hastaların yaşam boyu takibini yapacağını taahüt etmeli
 5. Ameliyatla ilgili bir sorun çıktığında düzeltici cerrahiyi yapabilmeli
 6. Bu konu ile ilgili ameliyatları yılda en az 50 kez yapıyor olmalı
 7. Obezite ile ilgili kongreleri düzenli takip etmeli ve bu konuda yayınlanan en az bir dergiye abone olmalı
 8. Ameliyatını yaptığı hastaların en az ¾ ünü takip ediyor olmalı

 

Prof Dr. Güner Öğünç

Kaynak: Obesity Surgery, 2017