Hemoroid Tedavisi

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid kendisini genellikle kanama, anal bölgede kaşıntı, dışarı doğru oluşan çıkıntı ve ağrı ile belli eder. İç hemoroid, dış hemoroid veya ikisi birlikte olabilir. Hastalığın 4 derecesi vardır.Kadın ve erkeklerde aynı sıklıkta görülür. 45-65 yaş aralığında sık, 20 yaş altında çok nadirdir.

Çoğu kez ishal, gebelik, pelvik tümörler, uzun süreli oturma, tuvalette uzun süreli ıkınmalar, kronik kabızlık ve kan sulandırıcı ilaç kullanımı ile birliktedir.

Hemoroidi olanların %40’ ında herhangi bir yakınma söz konusu değildir.
Ağrı genellikle hemoroiddeki kanın pıhtılaşması ile oluşur ve şiddetlidir. Kanamalar nedeni ile uzun dönemde kansızlık oluşabilir.

İç hemoroidde dışkı kaçırma ve sızıntı olabilir. Benzer yakınmalar bu bölgenin diğer hastalıklarındada görülebilir. Önemli olan kanser ile ayırımının yapılmasıdır.

Tanı muayene ve gerekirse anoskopi ile konur. Bazen endoskopi gerekebilir. Tedavisi genellikle öneriler ve ilaç ile yapılabilir. Gerektiğinde ameliyat kararı verilir. İlaç tedavisinden yarar sağlanamadı ise, hemoroid büyük boyutlu ise, ciltte ciddi tahriş, kaşıntı varsa, cilt pilileri oluştu ise ağrı ve pıhtılaşma varsa, iç hemoroid ve beraberinde büyük dış hemoroid varsa, iç hemoroid dışarı sarkmış durumda ise ameliyat gerekir.

KAYNAKLAR:

  1. Schwartz Principles of Surgery 11 th Edition
  2. UpToDate 2020

Çeviren: Prof. Dr. Güner Öğünç